Menu

Rolnicy z gminy Kazimierza Wielka dziękowali za zebrane plony w Donosach

Sierpień 21, 2024 - - AKTUALNOŚCI, 08. Sierpień 2024
Rolnicy z gminy Kazimierza Wielka dziękowali za zebrane plony w Donosach

W upalną niedzielę, 18 sierpnia, mieszkańcy gminy Kazimierza Wielka dziękowali za zebrane plony podczas dożynek gminno – parafialnych. Pierwszym akcentem o charakterze religijnym była msza święta dziękczynna w kazimierskim kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, którą w południe odprawił wikariusz  „dolnej” parafii,  ksiądz Marcin Bączek. Przed ołtarzem dostojnie prezentował się wieniec mieszkańców Wojciechowa. Honory starostów dożynek parafialnych pełnili 92. letnia Helena Kołton i 88. letni Stefan Falęcki – mieszkańcy sołectwa Donosy, organizatorzy dożynek gminnych w 1974 roku. To właśnie ta gościnna wieś, w której świętowaliśmy dożynki przed pół wieku, była gospodarzem tegorocznego, gminnego Święta Plonów, które odbyło się na placu przy świetlicy wiejskiej.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 13.30 przemarszem wielobarwnego korowodu dożynkowego przez wieś w asyście orkiestry dętej Floriana z Kościelca, pod batutą kapelmistrza Tomasza Kury. Mszę świętą przy ołtarzu polowym  koncelebrowali: ksiądz dziekan Sławomir Sarek – proboszcz parafii Gorzków, który przewodniczył liturgii, ksiądz kanonik Janusz Mularz – proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej oraz ksiądz Jan Bętkowski – proboszcz parafii Skorczów.

 

Podczas Eucharystii poświęcone zostały chleby i dary ziemi ofiarowane na ołtarz i okazałe wieńce dożynkowe, kunsztownie wyplecione przez trzynaście sołectw.

Po uroczystym nabożeństwie, a następnie odegraniu hejnału kazimierskiego oraz hymnu narodowego Rzeczypospolitej Polskiej gości dożynkowych powitał sołtys Donos Kazimierz Nocoń i burmistrz Adam Bodzioch. Oficjalnego rozpoczęcia obchodów dożynkowych dokonał włodarz gminy, który w swym wystąpieniu nie szczędził rolnikom słów uznania za ich pracę i dziękował im za ich całoroczny trud. Głos zabrali również: Czesław Siekierski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Anita Koniusz – członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Adam Stoksik – dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach, Marek Olejarski – wicestarosta Powiatu Kazimierskiego oraz Sebastian Cichy – członek Zarządu Powiatu Kazimierskiego.

Donoskie dożynki pod hasłem „Sztafeta pokoleń” były wyjątkowym świętem rolniczym, podczas którego starsze i młodsze pokolenia wspólnie świętowały zakończenie żniw. Wymowną chwilą, podkreślającą ciągłość tradycji i więź między pokoleniami był ceremoniał przekazania chleba przez starostów seniorów –  Helenę Kołton i Stefana Falęckiego – starostom dożynek gminnych Mirosławie Czapli i Krystianowi Noconiowi z Donos, którzy następnie wręczyli bochen chleba burmistrzom kazimierskiej gminy: Adamowi Bodziochowi i jego zastępcy Łukaszowi Maderakowi przy asyście Wioletty Wójcik, Przewodniczącej Rady Miejskiej. Włodarze i starostowie wspólnie pokroili pieczywo i częstowali smacznymi kromkami licznie zgromadzonych gości dożynkowych.

 

Barwnym i widowiskowym akcentem święta rolników był konkurs na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” gminy Kazimierza Wielka, zorganizowany jak co roku przez burmistrza Adama Bodziocha. Okazałe i barwne rękodzieła żniwne zaprezentowały oraz ośpiewały swoimi autorskimi i dowcipnymi przyśpiewkami na ludową nutę delegacje mieszkańców sołectw: Donosy, Słonowice, Zięblice, Wojciechów, Głuchów, Sieradzice, Wojsławice, Marcinkowice, Łękawa, Plechów, Cudzynowice, Broniszów i Boronice.

W części stricte artystycznej bogaty program okolicznościowy zaprezentowali mieszkańcy Donos i zespół „Gabułtowianki”, działający przy Kazimierskim Ośrodku Kultury.

 

W konkursie wieńcowym, jury pod przewodnictwem Rafała Stokłosy – sekretarza Urzędu Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej miało wyjątkowo trudne zadanie, bowiem wszystkie wieńce były piękne. W tej efektownej rywalizacji zwyciężył wieniec wypleciony przez mieszkańców wsi Donosy. Najpiękniejsza kompozycja żniwna reprezentować będzie gminę na Powiatowym Święcie Plonów w Skalbmierzu. W niedzielę poznaliśmy również zwycięzcę konkursu „Sołtys Roku 2023”. Nagrodę z rąk burmistrza Adama Bodziocha, wiceburmistrza Łukasza Maderka, Przewodniczącej Rady Miejskiej Wioletty Wójcik oraz skarbnika z kazimierskiego ratusza Agnieszki Gaik otrzymał Wojciech Stalmach – sołtys Wojsławic, który tę funkcję sprawuje już drugą kadencję. Święto Plonów zakończyła zabawa taneczna „pod chmurką” z zespołem „The Czaders”.

 

Dożynkową uroczystość profesjonalnie i z dozą humoru poprowadził Czesław Kowalski – dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury w asyście Róży Dąbrowskiej. Nadali oni eventowi atrakcyjności łącząc przeszłość z teraźniejszością poprzez wspominanie i porównywanie rzeczywistości w 1974 roku, kiedy to gospodarzami dożynek były Donosy. W antraktach prezentacji wieńców duet konferansjerski przypominał jak się ludziom żyło 50 lat temu, kto sprawował władzę, co się działo w gospodarce, rolnictwie, kulturze, sporcie itp. i co się zmieniło. Dla starszych była to chwila wspomnień, a dla młodego pokolenia piękna lekcja historii.

Mieszkańcy Donos wzorowo przygotowali tegoroczne „Święto Plonów”. Już na trasie dojazdu do wsi gości witały zabawne i pomysłowe dekoracje, tzw. witacze. Klimat dożynek podkreślała bogata scenografia estrady wykonana ze zbóż, płodów rolnych i różnorodnych kwiatów pod kierunkiem Wiesławy Rak, mieszkanki Donos i Ewy Wojciechowskiej z Kazimierskiego Ośrodka Kultury. Goście mogli skosztować pysznych wypieków domowych oraz korzystać z obficie zaopatrzonych stoisk gastronomicznych i handlowych. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych: przejażdżki bryczką, dmuchanej zjeżdżalni, lodów, waty cukrowej czy popcornu.

 

Honory dożynek parafialnych pełnili:

Helena Kołton – mieszka w Donosach od urodzenia tj. od 1931 roku. Całe życie oprócz pracy w swoim gospodarstwie rolnym zajmowała się swoją ulubioną pasją, czyli krawiectwem. Oddała się tej pasji bez reszty i jako mistrzyni wyuczyła krawiectwa kilka dziewczyn. W wolnych chwilach udzielała się społecznie. W 1974 roku wraz ze swoją mamą w ciągu dwóch dni uszyła stroje dla gospodyń wiejskich biorących udział w dożynkach. Jest osobą bardzo skromną, ale otwartą na niesienie pomocy innym. Obecnie jest najlepszą prababcią dla swoich prawnucząt.

Stefan Falęcki, urodził się w1936 roku. Jego dzieciństwo przypadło na lata okupacji, a młodość spędził w czasach PRL-u. W 1989 roku, wraz z uzyskaniem przez Polskę wolności, przeszedł na rentę. Po ukończeniu służby wojskowej w 1959 roku, rozpoczął karierę zawodową. Najpierw pracował w Powiatowej Radzie Narodowej w Kazimierzy Wielkiej, w Wydziale Finansowym, a od 1961 roku w Wydziale Spraw Wewnętrznych. 1 kwietnia 1963 roku objął stanowisko Przewodniczącego Rady Gminy w Donosach, które piastował do 1 czerwca 1969 roku. Trzy lata później został wybrany radnym Gminy Kazimierza Wielka, a w kolejnej kadencji pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji ds. Rolnictwa, aż do 1989 roku. W 1974 roku pełnił również funkcję Wiceprezesa Rejonowej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu w Kazimierzy Wielkiej.

 

Honory dożynek gminnych pełnili mieszkańcy Donos:

– Mirosława Czapla. Ma troje dorosłych dzieci: Kamila, Klaudię oraz Izabelę. Wraz z mężem Ryszardem prowadzi 15 – hektarowe gospodarstwo rolne. Uprawiają głównie ogórki i kukurydzę oraz bób – roślinę delikatną, której uprawa jest bardzo czasochłonna a jej zbiór odbywa się za pomocą rąk. Od 25 lat zajmują się produkcją kwiatów – znakomitych jakościowo chryzantem. W pracach wspierają ich syn Kamil i synowa Małgorzata. Odskocznią pani Mirosławy od domowych i gospodarskich obowiązków jest czytanie książek, wyjazdy z rodziną oraz dająca jej wielką satysfakcję działalność społeczna w prężnie działającym Kole Gospodyń Wiejskich „Donoskie Gosposie”. Kilka lat temu otrzymała tytuł Gospodyni Roku 2019 w powiecie kazimierskim w akcji Echa Dnia Mistrzowie Agro oraz zajęła drugie miejsce w województwie.

– Krystian Nocoń. Wspólnie z żoną Klaudią i rodzicami: Agatą i Zbigniewem, prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 120 hektarów. Z wykształcenia jest technikiem rolnikiem i ekonomistą. Państwo Noconiowie zajmują się głównie uprawą pszenicy, rzepaku i kukurydzy. Posiadają bogaty park maszynowy – nowoczesne ciągniki rolnicze i siewniki. Ponadto, pan Krystian prowadzi działalność gospodarczą w rodzinnej wsi, oferując usługi rolnicze takie jak siew kukurydzy, zbiór zbóż, skup zboża i rzepaku. Pasją starosty dożynek są wyprawy Off Road – pełne wyzwań i ekscytujące jazdy samochodami terenowymi i quadami, szczególnie po malowniczych bieszczadzkich trasach. Spośród dyscyplin sportowych najbardziej lubi piłkę nożną – mocno kibicuje lokalnej drużynie MLKS „Sparta” w Kazimierzy Wielkiej.

 

Organizatorzy i sponsorzy dożynek gminnych: Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Adam Bodzioch, starostowie dożynek, sołtys i Rada Sołecka Donos oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Donoskie Gosposie” serdecznie dziękują za wsparcie finansowe dożynek, którego udzielili:

– Zbigniew Frączek F.H.U. „Rolmet” w Kazimierzy Wielkiej

– F.H.U. „PAGIEŁA” Kwalifikowany Dostawca Węgla PGG w Kazimierzy Wielkiej

– Tomasz Skórka Przedsiębiorstwo Drewtim – Tartak w Dalechowicach

– F.H.U. „Rawip” Wiesława Rak z Donos

– Piekarnia „dr Żurek” w Odonowie

– Jerzy Koziara – Radny Rady Miejskiej w Kazimierzy Wielkiej

– Mieszkańcy Donos

– Kazimierski Ośrodek Kultury