Menu

Święto Konstytucji 3 Maja w Kazimierzy Wielkiej

Maj 3, 2024 - 05. Maj 2024
Święto Konstytucji 3 Maja w Kazimierzy Wielkiej

Kazimierskie obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Liturgię w intencji Ojczyzny sprawował proboszcz „dolnej” parafii ks. kanonik Janusz Mularz. Po wyjściu ze świątyni, uczestnicy obchodów na czele z Orkiestrą Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej z Zięblic pod batutą kapelmistrza Zbigniewa Janika i pocztami sztandarowymi przeszli ulicami miasta na Skwer Wolności. Jest to szczególne miejsce dla mieszkańców Miasta i Gminy Kazimierza Wielka, albowiem stanowi ono centrum uroczystości państwowych i patriotycznych. Tutaj znajduje się pomnik bohatera narodowego Tadeusza Kościuszki, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie zasadzony został Dąb Przyjaźni Trzech Narodów, symbolizujący współpracę miast partnerskich: Altenstadt, Buczacza i Kazimierzy Wielkiej. W dniu 11 listopada 2023 roku na tym placu odsłonięto kamień z tablicą upamiętniającego Walentego Klimczyka w setną rocznicę jego śmierci, absolwenta kazimierskiej jedynki, ale przede wszystkim uczestnika walk o niepodległość i granice w latach 1919 – 1920, podoficera 7 pułku Ułanów Lubelskich odznaczonego Krzyżem Walecznych.

Po uroczystym podniesieniu na maszt flagi Polski przez strażaków z kazimierskiej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej i odegraniu hymnu państwowego przez zięblicką orkiestrę, przed cokołem Kościuszki wiązanki biało-czerwonych kwiatów złożyli przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, delegacje organizacji kombatanckich, delegacje związkowe, stowarzyszeń, uczniowie i dyrektorzy placówek oświatowych, opiekuńczo – wychowawczych, instytucji i partii politycznych.

Przed pomnikiem wartę honorową zaciągnęły harcerki z 28. Buskiej Drużyny Wielopoziomowej „Żywioły” z Kazimierskiego Ośrodka Kultury: Ola i Magda Celej, Amelka i Gabrysia Grzęda, Jessica  Żarnowiecka i Lena Sokołowska. Część oficjalna rocznicowych obchodów uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyła się w sali widowiskowej Kazimierskiego Ośrodka Kultury, gdzie przybyłych gości serdecznie powitał dyrektor instytucji Czesław Kowalski. Trzeciomajowe święto uświetnił koncert pod hasłem „Z Orłem i pieśnią”, który poprowadziła Róża Dąbrowska. Bogaty repertuar patriotyczny, w którym znalazły się pieśni, utwory poetyckie i z gracją zatańczony walc, zaprezentowali uczniowie szkół podstawowych: nr 1 i nr 3 w Kazimierzy Wielkiej, w Wielgusie, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi „Szkoła Twórcza” w Cudzynowicach oraz zespół „Kazimierscy Seniorzy” z Kazimierskiego Ośrodka Kultury.

Dziękujemy serdecznie i gratulujemy występów wszystkim wykonawcom, jak również nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do udziału w koncercie.

Organizatorami gminnych obchodów Święta Konstytucji 3 Maja byli Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka oraz Kazimierski Ośrodek Kultury.