Menu

„Piękna nasza Polska cała …” – koncert w Kazimierskim Ośrodku Kultury z okazji Święta Niepodległości

Listopad 10, 2023 - 11. Listopad 2023
„Piękna nasza Polska cała …” – koncert w Kazimierskim Ośrodku Kultury z okazji Święta Niepodległości

Kazimierza Wielka świętowanie 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęła już w piątek, 10 listopada. Część oficjalna i artystyczna odbyła się w sali widowiskowej Kazimierskiego Ośrodka Kultury, w którym ponad pół tysiąca gości serdecznie powitał dyrektor placówki Czesław Kowalski. Po wysłuchaniu hymnu Rzeczypospolitej Polskiej i uczczeniu minutą ciszy pamięć bohaterów walczących o naszą niepodległość, okolicznościowe przemówienia wygłosili liderzy lokalnych samorządów: Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Adam Bodzioch i Starosta Powiatu Kazimierskiego Jan Nowak. Obchody rocznicowe uświetnił koncert pod hasłem „Piękna nasza Polska cała …”, który poprowadziła Róża Dąbrowska. Piątkowe widowisko patriotyczne, zorganizowane przez Kazimierski Ośrodek Kultury, wspólnie przygotowali uczniowie pod kierunkiem swych nauczycieli oraz dorośli. W koncercie, który był dla widzów żywą lekcją historii i patriotyzmu, wystąpiły dzieci ze szkół podstawowych: nr 1 i nr 3 w Kazimierzy Wielkiej, w Kamieńczycach, w Wielgusie, „Szkoły Twórczej” w Cudzynowicach, młodzież z Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kazimierzy Wielkiej, wokalistki z kółka muzycznego i zespół „Kazimierscy Seniorzy” z Kazimierskiego Ośrodka Kultury.

Ze sceny rozbrzmiewały znane pieśni, które krzewiły ducha polskości, zagrzewały do walki, wskrzeszały pamięć o bohaterach a w czasie klęsk przypominały o zwycięskich bitwach. W programie nie zabrakło poezji patriotycznej opiewającej piękno naszej ojczyzny, współczesnej scenki rodzajowej, prezentacji instrumentalnych oraz tanecznych, jakimi były efektowne układy choreograficzne z biało-czerwonymi flagami i szarfami. Podczas występu Seniorów, teksty utworów w ich wykonaniu wyświetlane były na dużym ekranie i do wspólnego śpiewania pieśni mogła włączyć się publiczność. Na finał patriotycznego koncertu usłyszeliśmy piosenkę pt. „Wolność” Marka Grechuty. Utalentowanych artystów publiczność nagrodziła gromkimi brawami.

Burmistrz Adam Bodzioch i dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury Czesław Kowalski w serdecznych słowach podziękowali za trud w przygotowaniu programu artystycznego i złożyli gratulacje zarówno wykonawcom, jak i ich opiekunom i rodzicom.