Menu

Niedziela, 16 lipca – Dni Kazimierzy Wielkiej

Lipiec 19, 2023 - 07. Lipiec 2023
Niedziela, 16 lipca – Dni Kazimierzy Wielkiej

Druga część XV Międzynarodowych Dni Kazimierzy Wielkiej odbyła się w upalną niedzielę, 16 lipca. Święto miasta tradycyjnie zainaugurował kazimierski hejnał, a następnie dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury Czesław Kowalski powitał mieszkańców gminy i przyjezdnych gości. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Adam Bodzioch w asyście swojego zastępcy Łukasza Maderka. Międzynarodowy charakter jubileuszowych Dni Kazimierzy podkreśliła obecność delegacji partnerskich miast z Ukrainy i Niemiec. W swych wystąpieniach mer Buczacza Witalij Frejak i przedstawicielka burmistrza Altenstadt Regina Schröder m.in. mocno akcentowali wzorową współpracę z kazimierskim samorządem i lokalną społecznością, za którą gorąco dziękowali.

 

Tegoroczne święto utrzymane było w konwencji festynu rodzinnego pod hasłem „Nie narkotyki, tak dla muzyki”, który poprowadziła Róża Dąbrowska z Kazimierskiego Ośrodka Kultury.

Po części oficjalnej włodarze gminy Adam Bodzioch i Łukasz Maderak wręczyli dyplomy i nagrody laureatom gminnego konkursu fotograficznego pn.Wiosenna odsłona „bogatej z natury”.

Później na scenie królowała muzyka, a prezentowany szeroki wachlarz gatunków muzycznych sprawił, że publiczność świetnie bawiła się do późnej nocy. Jako pierwsze wystąpiły utalentowane solistki z Kazimierskiego Ośrodka Kultury: Amelia Zielińska, Kamila Kałuża, Martyna Bugaj i Jesica Sambór oraz zespół wokalno-folklorystyczno-ludowy „Gabułtowianki”. Popis wirtuozowskiej gry na skrzypcach pokazała Aleksandra Nowak – uczennica z Technikum Doskonalenia Zawodowego w Kazimierzy Wielkiej.

Muzyczną ucztę uczestnikom imprezy zaserwował również zespół „Pozytywnie Nakręceni” z Pińczowa. Podczas koncertów w wykonaniu gwiazd wieczoru stadion „Sparty” był oblężony przez publiczność, która mimo deszczu wytrwała przed sceną i szalała w rytm największych przebojów zespołu „Łzy” oraz popularnej wokalistki Cleo. Dni Kazimierzy Wielkiej zakończyła zabawa taneczna „pod gwiazdami” z zespołem Top Dance.

Organizatorzy zadbali także o inne atrakcje. Na murawie stadionu powstało wesołe miasteczko dla najmłodszych, a animatorzy Pipek i Psotka prowadzili zabawy i konkursy z nagrodami dla dzieci. Były m.in. stoiska gastronomiczne, handlowe oraz wystawowe firm i instytucji, w tym: Urzędu Miasta i Gminy, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych czy Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kazimierzy Wielkiej. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich w Sieradzicach i Słonowicach na swoim stoisku zachęcały do skosztowania przygotowanych charytatywnie smakołyków, a tym samym do wsparcia siedmioletniego Bartusia z naszej gminy, który zmaga się z ciężką chorobą i wymaga kosztownego leczenia i rehabilitacji. Dużym zainteresowaniem cieszyła się bezpłatna fotobudka 360 stopni oraz „miasteczko” Klubu Kazimierskich  Morsów ”Endorfina”. Niewątpliwym wydarzeniem zorganizowanym przez „Endorfinę” był trening przygotowawczy do rekordu Guinnessa w najdłuższym przebywaniu w lodzie przez wicemistrza Polski w morsowaniu Łukasza Szpunara.

Organizatorami tegorocznych i głównymi sponsorami Międzynarodowych Dni Kazimierzy Wielkiej był Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Kazimierski Ośrodek Kultury.
Organizatorzy serdeczne podziękowania składają sponsorom, którzy finansowo wsparli organizację imprezy, tj.:

– Bank Spółdzielczy w Kielcach Oddział w Kazimierzy Wielkiej

– PSB „MRÓWKA” w Kazimierzy Wielkiej

– Firma Handlowo – Usługowa „ROLMET” w Kazimierzy Wielkiej

– Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kazimierzy Wielkiej

– Firma Handlowo – Usługowa „PAGIEŁA” Kwalifikowany Dostawca Węgla w Kazimierzy Wielkiej

– „CAFFARO” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa

w Słonowicach

– Zajazd „SŁONECZNY” w Donosach

– Firma Handlowo-Usługowa „CHAMEX” w Kazimierzy Wielkiej

– Hurtownia „HIGIENA I OPAKOWANIA” w Odonowie

– Przychodnia Weterynaryjna „BOMA” w Odonowie

– Piekarnia „U OCHENDUSZKÓW” w Kazimierzy Wielkiej

– Lokal Gastronomiczny „RETRO” w Kazimierzy Wielkiej

– Przychodnia Weterynaryjna „WOJAS” w Odonowie

– Firma Remontowo-Budowlana MARIUSZ GĄCIK w Kazimierzy Wielkiej

– Firma „EL PIOTR” TADEUSZ PIOTROWSKI w Kazimierzy Wielkiej

ELEKTRO & SOLAR Systemy Fotowoltaiczne w Topoli

– Firma PESO – ADRIAN BOBER w Kazimierzy Wielkiej