Menu

Święto Konstytucji 3 Maja w Kazimierzy Wielkiej

Maj 3, 2023 - 05. Maj 2023
Święto Konstytucji 3 Maja w Kazimierzy Wielkiej

Uroczysta Msza Święta odprawiona w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego tradycyjnie zainaugurowała kazimierskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Eucharystię w intencji Ojczyzny celebrowali księża z „dolnej” parafii: proboszcz ks. kanonik Janusz Mularz i ksiądz Marian Pozierak, natomiast homilię wygłosił wikariusz ks. Krzysztof Gibas. W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele samorządu gminnego i powiatowego, mieszkańcy, poczty sztandarowe reprezentujące m.in. Miasto i Gminę Kazimierza Wielka, Powiat Kazimierski, służby mundurowe, gminne jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, szkoły, organizacje kombatanckie i oświatowe, stowarzyszenia oraz koła łowieckie.

Po zakończeniu Mszy Świętej uczestnicy uroczystości przy dźwiękach orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Zięblic pod batutą kapelmistrza Zbigniewa Janika, przeszli przed pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie wartę honorową zaciągnęły Alicja Stępień i Aleksandra Żarnowiecka – harcerki z 28. Buskiej Drużyny Wielopoziomowej „Żywioły”, działającej przy Kazimierskim Ośrodku Kultury.

Przy dźwiękach hymnu państwowego w wykonaniu zięblickej orkiestry, po raz pierwszy na skwerze obok pomnika odbyło się uroczyste podniesienie na maszt flagi Polski. Przed cokołem bohatera narodowego wiązanki biało-czerwonych kwiatów złożyły władze samorządowe, Poseł na Sejm RP Czesław Siekierski, kombatanci, przedstawiciele kazimierskiej Komendy Powiatowej Policji i Państwowej Straży Pożarnej, delegacje szkół, placówek opiekuńczo – wychowawczych, organizacji związkowych, stowarzyszeń i partii politycznych.

Samorząd gminny reprezentowali burmistrz Adam Bodzioch i jego zastępca Łukasz Maderak oraz przewodniczący Rady Miejskiej Wacław Piwudzki. W imieniu Starostwa Kazimierskiego kwiaty złożył starosta Jan Nowak, przewodniczący Rady Jerzy Bojanowicz oraz radni Beata Buła i Robert Głogowiecki.

Część oficjalna trzeciomajowego święta odbyła się w sali widowiskowej Kazimierskiego Ośrodka Kultury, gdzie przybyłych gości serdecznie powitał dyrektor instytucji Czesław Kowalski. Okolicznościowe przemówienie wygłosił poseł Czesław Siekierski, włodarz gminy Adam Bodzioch i starosta Jan Nowak

Obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uświetnił koncert pod hasłem „Dla Biało-Czerwonej”, w którym wystąpili uczniowie szkół podstawowych: w Kamieńczycach, w Wielgusie, nr 1 i nr 3 w Kazimierzy Wielkiej, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi „Szkoła Twórcza” w Cudzynowicach oraz dzieci z kółka muzycznego i zespołu „Kazimierscy Seniorzy” z Kazimierskiego Ośrodka Kultury. W repertuarze artystów znalazły się przede wszystkim patriotyczne pieśni i utwory poetyckie. Tanecznymi akcentami był ognisty krakowiak i widowiskowy taniec z białymi i czerwonymi szarfami. Wspólnie przygotowany program przez dzieci i seniorów był „żywą” lekcją patriotyzmu.

Szczególnie cieszy zaangażowanie młodego pokolenia w celebrowaniu święta narodowego poprzez sztukę, co świadczy o tym, że chociaż od wydarzeń związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja minęło ponad dwa wieki, pamięć o nich nie ginie. Konstytucja przetrwała w pamięci Polaków i do dzisiaj stanowi naszą dumę. Talenty wokalne, recytatorskie, taneczne i repertuar zaprezentowany przez artystów wywarły na widzach ogromne wrażenie, o czym świadczyły gromkie brawa publiczności. Dziękujemy serdecznie wszystkim wykonawcom, jak również nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do udziału w koncercie „Dla Biało-Czerwonej”.