Menu

Uczniowie podstawówek „łamali głowy” na turnieju sudoku

Marzec 24, 2023 - - AKTUALNOŚCI, 03. Marzec 2023
Uczniowie podstawówek „łamali głowy” na turnieju sudoku

W piątkowy poranek, 24 marca br. uczniowie ze szkół podstawowych w Cudzynowicach, Kamieńczycach, Wielgusie oraz z kazimierskiej „jedynki” i „trójki”, wzięli udział w Gminnym Turnieju Sudoku, który już po raz szósty zorganizował Kazimierski Ośrodek Kultury. Dyrektor Czesław Kowalski, witając młodych pasjonatów sudoku podkreślił, że rozwiązywanie łamigłówek liczbowych to rozwijanie umiejętności koncentracji, spostrzegawczości oraz strategicznego myślenia i zdolności kombinacji. „Zabawa” z cyframi jest również atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu o charakterze edukacyjnym i znakomitym sposobem na intelektualną rozrywkę w gronie rówieśników.

Turniejowa rozgrywka polegała na prawidłowym wypełnieniu cyframi w czasie 90 minut pól sześciu diagramów 9 x 9 o zróżnicowanych stopniach trudności – w zależności od tego, ile początkowo było wpisanych cyfr w kwadraty danej planszy. W tegorocznej edycji sudoku rywalizowało 9 dziewcząt i 13 chłopaków w dwóch kategoriach wiekowych. Pasjonatem cyfrowych diagramów okazał się również zastępca burmistrza Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Łukasz Maderak, który co prawda poza konkursem, ale razem z młodzieżą podjął się wyzwania matematycznego.

W kategorii uczniów klas III – V najlepiej wypadli piątoklasiści. Główną nagrodę i tytuł Mistrza Sudoku 2023 w gminie Kazimierza Wielka zdobyła Magdalena Celej ze szkoły podstawowej nr 3 w Kazimierzy Wielkiej. Drugie miejsce zajął jej szkolny kolega Oleksandr Yurkevych. Uczniów do turnieju przygotował Jarosław Miszczyk. Trzecie miejsce zajęła Maja Szwajca ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi „Szkoła Twórcza” w Cudzynowicach, która swój talent szlifuje pod okiem Ewy Ciesielskiej – Baran.

W starszej grupie wiekowej (klasy VI – VIII) Mistrzem Sudoku został siódmoklasista Krystian Marzec ze szkoły w Wielgusie, przygotowany przez Wilhelma Włuska. Kolejne miejsca na podium zajęli uczniowie Małgorzaty Cabala ze szkoły w Kamieńczycach: Kacper Bujak z klasy szóstej i ósmoklasistka Wiktoria Jaskuła.

Wszyscy uczestnicy VI Gminnego Turnieju Sudoku otrzymali z rąk dyrektora Czesława Kowalskiego pamiątkowe dyplomy i upominki, a najlepsi w rozwiązywaniu łamigłówki otrzymali ponadto atrakcyjne nagrody rzeczowe.