Menu

Święto Niepodległości w Kazimierzy Wielkiej

Listopad 11, 2022 - - AKTUALNOŚCI, 11. Listopad 2022
Święto Niepodległości w Kazimierzy Wielkiej

Msza Święta w kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Kazimierzy Wielkiej rozpoczęła gminne obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Mszę Św. celebrował ksiądz proboszcz Antoni Bialik. O oprawę muzyczną uroczystej eucharystii zadbała tradycyjnie orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Zięblic, pod batutą kapelmistrza Zbigniewa Janika.

Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości wraz z ponad dwudziestoma pocztami sztandarowymi na czele, przy dźwiękach strażackiej orkiestry dętej, przeszli ulicami miasta przed budynek Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II. Pod tablicą pamiątkową, poświęconą Patronowi szkoły, przedstawiciele samorządów i instytucji złożyli biało – czerwone kwiaty. Następnie władze gminy i powiatu, delegacje służb mundurowych, organizacji kombatanckich i związkowych, przedstawiciele szkół, instytucji i partii politycznych złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikami postaci wielce zasłużonych dla Polski: trzykrotnego premiera Polski w okresie międzywojennym Wincentego Witosa i generała Tadeusza Kościuszki. W imieniu samorządu gminnego kwiaty składali: Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Adam Bodzioch, jego zastępca Łukasz Maderak oraz przewodniczący Rady Miejskiej Wacław Piwudzki i wiceprzewodniczący Marek Szmuc. Powiat Kazimierski reprezentowali: starosta Jan Nowak, wicestarosta Michał Bucki, przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Bojanowicz oraz radni Marek Augustyn i Robert Głogowiecki. Honorową wartę w miejscach pamięci poświęconych wybitnym Polakom zaciągnęły harcerki z 28. Buskiej Wielopoziomowej Drużyny „Żywioły”, działającej w Kazimierskim Ośrodku Kultury.

Część oficjalna i artystyczna listopadowego święta odbyła się w sali widowiskowej Kazimierskiego Ośrodka Kultury, gdzie przybyłych gości serdecznie powitał dyrektor ośrodka, Czesław Kowalski. Okolicznościowe przemówienia, przepełnione treściami patriotycznymi wygłosili liderzy lokalnych samorządów: burmistrz Adam Bodzioch i starosta Jan Nowak. Głos zabrał także poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Czesław Siekierski.

Obchody tej radosnej rocznicy uświetnił koncert pod hasłem „Gramy dla Niepodległej”, który poprowadziła Róża Dąbrowska. Na scenie wystąpiły dzieci z przedszkoli „Motylek” i „Parkowe Skrzaty”, uczniowie szkół podstawowych nr 1 i nr 3 w Kazimierzy Wielkiej, w Kamieńczycach, w Wielgusie, „Szkoły Twórczej” w Cudzynowicach oraz zespół „Kazimierscy Seniorzy”, który działa w Kazimierskim Ośrodku Kultury. Artyści poprzez utwory muzyczne – znane pieśni legionowe oraz poezję patriotyczną, barwnie opiewali piękno naszej ojczyzny, jak również przypomnieli karty naszej historii, wypełnione walką o upragnioną wolność i suwerenność Polski przez poprzednie pokolenia. W programie nie zabrakło również prezentacji tanecznych, w tym między innymi współczesnego układu choreograficznego obrazującego rozbiory Polski, czy dynamicznego tańca z szarfami w barwach narodowych. Widzowie podziwiali również znakomite układy taneczne do klasycznego walca z „Nocy i dni” i tradycyjnego poloneza kompozycji Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”.

Wspólnie przygotowany program artystyczny przez seniorów oraz dzieci, pod kierunkiem ich nieocenionych nauczycieli, był dla widzów żywą lekcją historii i patriotyzmu. Utalentowanych wykonawców koncertu publiczność nagrodziła gromkimi brawami. Słowa podziękowania i uznania za trud w przygotowaniu koncertu skierował do artystów w swoim i w imieniu burmistrza dyrektor Czesław Kowalski.