Menu

Sprawdzili swoją wiedzę o zasłużonym rodzie Łubieńskich i cukrowni „Łubna

Październik 28, 2022 - - AKTUALNOŚCI, 10. Październik 2022
Sprawdzili swoją wiedzę o zasłużonym rodzie Łubieńskich i cukrowni „Łubna

W ramach obchodów pod nazwą „Rok 2022 Rokiem Rodu Łubieńskich”, w Kazimierskim Ośrodku Kultury odbył się Test Wiedzy o Rodzie Łubieńskich i cukrowni „Łubna”.

W czwartkowe przedpołudnie, 27 października br. pasjonatów kazimierskiej historii, nauczycieli i radnych Rady Miejskiej w sali widowiskowej powitał dyrektor ośrodka Czesław Kowalski. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał Burmistrz Adam Bodzioch, który skierował do uczestników testu słowa uznania za odwagę w wzięciu udziału w sprawdzeniu swojej wiedzy o zasłużonym rodzie dla powstania i rozwoju miasta i o jednej z pierwszych cukrowni na ziemiach polskich. Oczywiście, włodarz gminy wszystkim życzył „połamania piór”.

W niekonwencjonalnym sprawdzianie udział wzięło 51 osób. W konkursowe szranki stanęła głównie młodzież szkolna, ale w jej gronie znalazły się także dorosłe mieszkanki gminy. Test rozwiązywali uczniowie kazimierskich szkół podstawowych nr 1 i nr 3 oraz z Wielgusa. W konkursie rywalizowała również młodzież z Technikum Zespołu Szkół Zawodowych w Odonowie i Niepublicznego Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kazimierzy Wielkiej. Co prawda poza konkursem, ale wyzwanie podjął również sam burmistrz Adam Bodzioch.

Test Wiedzy o Rodzie Łubieńskich i cukrowni „Łubna” w formie testu pisemnego poprowadziła Kinga Zawada – Korczak z Biblioteki Publicznej im. Reja w Kazimierzy Wielkiej. Konkurs składał się z czterech rund, a każda z nich zawierała 15 pytań testowych, tak zwanych zamkniętych, które były czytane przez prowadzącą oraz dodatkowo wyświetlane na dużym ekranie. Zadaniem uczestników było udzielenie odpowiedzi na pytanie w czasie 15 sekund, poprzez wybór tylko jednej z czterech propozycji podanych przy każdym z nich: a, b, c lub d. Pytania dotyczyły następujących zagadnień: 1) Genealogia rodu Łubieńskich. 2) Linia hrabiowska rodu Łubieńskich. 3) Cukrownia „Łubna” za czasów rodu Łubieńskich. 4) Łubieńscy w Kazimierzy Wielkiej.

Na zakończenie testu wszyscy uczestnicy oraz ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe gadżety, natomiast laureaci sprawdzianu podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane przez: Burmistrza Miasta i Gminy Adama Bodziocha, Związek Międzygminny „NIDZICA” w Kazimierzy Wielkiej, kazimierskie firmy: F.H.U. „BIEL- DACH”, Lokal Gastronomiczny „Retro”, F.H.U. „Chamex” oraz od organizatorów testu: Biblioteki Publicznej i Kazimierskiego Ośrodka Kultury.

Imiona i nazwiska laureatów zostaną opublikowane w późniejszym terminie.