Menu

X Jubileuszowy Bieg Megalitów – 25 września

Wrzesień 25, 2022 - - AKTUALNOŚCI, 09. Wrzesień 2022
X Jubileuszowy Bieg Megalitów – 25 września

W niedzielę, 25 września Kazimierski Ośrodek Sportowy zorganizował X Jubileuszowy Bieg Megalitów. Gościem honorowym biegu był dr Krzysztof Tunia z krakowskiego Instytutu Archeologii i Etnologii. Samorząd kazimierski reprezentowali: wicestarosta Michał Bucki, przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Bojanowicz, sekretarz Marek Krupa, radni powiatowi i miejscy, wiceburmistrz Łukasz Maderak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Marek Zwolański i Marek Szmuc.

Tegoroczna jubileuszowa edycja miała szczególną scenografię, rodem z Flinstonsów. Panie z biura organizacyjnego we włosach miały wpięte stylowe kości z prehistorycznych zwierząt, przed stolikami petentów zapraszał równie stylowy, wykonany z kory napis „Biuro”, a nieopodal można było wykrzesać ogień przy pomocy specjalnego urządzenia składającego się z patyka i sznurka. Były także groźnie wyglądające maczugi, którymi zręcznie wymachiwał wiceburmistrz Łukasz Maderak.

Obok hali sportowej parkowały potężne transportery opancerzone, wojskowe Stary i inne zabytkowe pojazdy rodem z PRL-u, udostępnione na wystawę przez firmę Chamex. Swoje stoisko miał klub Kazimierskich Morsów „Endorfina” z prezeską Katarzyną Sendek.

Pani Kasia ma uprawnienia trenera personalnego i przeprowadziła przed głównym biegiem rozgrzewkę dla zawodników, po czym osobiście  wystartowała na 10 km i jako jedna z dwóch pań dobiegła do mety w niezłej kondycji.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa osiągnięć i trofeów tegorocznego wicemistrza Europy w triathlonie i 6. duathlonisty na świecie – kazimierzanina Andrzeja Szczepanika. Zwiedzający mogli obejrzeć jego reprezentacyjne koszulki, puchary, medale, piankowe kombinezony do pływania i … wypasiony rower, który wiele pomógł Panu Andrzejowi w jego tegorocznych sukcesach na skalę światową.

Pierwsza część biegu skierowana było do dzieci i młodzieży, które startowały w kilku kategoriach wiekowych, na stosownych do wieku dystansach. Najpierw wystartowały przedszkolaki, a najmłodsza zawodniczka miała zaledwie 2 latka. W tej kategorii wiekowej wszyscy uczestnicy zajęli ex aequo pierwsze miejsca i mogli sobie zrobić pamiątkowe fotki na najwyższym podium.

W kolejnych biegach triumfowali: klasy I-III – na 400 m. – Julia Makieła i Antoni Borycki, klasy IV-VI –dystans 600 m. – Oliwia Ziętek i Piotr Mucha, klasy VII-VIII – dystans 1 km. – Celej Aleksandra.

Bieg główny rozgrywany był na dystansach 5 i 10 km. Jedno 5. kilometrowe okrążenie biegło od hali sportowej, wokół parku, a następnie wokół zbiornika retencyjnego na Małoszówce, z metą przed halą sportową. Na dystansie 10 km. open zwyciężył znany z poprzednich startów w megalitach Sylwester Lepciarz, który wprawdzie nie pobił swego rekordu z ubiegłych lat, ale nie bacząc na padający deszcz osiągnął i tak przyzwoity wynik – 34 minuty i 33 sekundy. Wśród pań najlepsza była Dorota Bujak-Kapa. Dystans 5 km. open mężczyzn najszybciej przebiegł Tomasz Kapa, wśród kobiet – Joanna Zabłocka. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali puchary, statuetki, medale a także drobne upominki. Dekoracji dokonywali samorządowcy kazimierscy oraz dr Krzysztof Tunia. Nad całością czuwał główny organizator biegu, prezes Kazimierskiego Ośrodka Sportowego Robert Pleszyński.

Rozgrywany od 10 lat Kazimierski Bieg Szlakiem Megalitów stanowi wyśmienitą promocję kazimierskiego regionu na bazie odkryć archeologicznych z okresu kultury neolitycznej  sprzed ponad 5.000 lat. Świadczą o tym zbudowane z ziemi, kamieni i drewnianych bali grobowce w Słonowicach.