Menu

Ogród Biblijny w Gorzkowie tonie w kwiatach

Lipiec 29, 2022 - - AKTUALNOŚCI, 07. Lipiec 2022
Ogród Biblijny w Gorzkowie tonie w kwiatach

W marcu 2018 r. rozpoczęła działalność placówka Caritas w Gorzkowie, ulokowana w budynkach byłej szkoły podstawowej. Obok działalności statutowej Dzienny Ośrodek Wsparcia „Senior Plus” z kierowniczką Agnieszką Kulą-Kielian utworzył pierwszy w województwie ogród biblijny, który zaprojektowała nieodpłatnie pani profesor Zofia Włodarczyk z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Gorzkowski ogród składa się z kilku kwater i jest w trakcie ciągłej rozbudowy. Pierwszą kwaterą jaka powstała, jest czternastoramienna gwiazda, która zwiastuje narodzenie Chrystusa. Następnym przystankiem w trakcie zwiedzania jest Golgota. Kwatera ta składa się z trzech figur. Największa z nich to Chrystus ukrzyżowany, ufundowana prywatnie przez pana Adama Bodziocha Burmistrza Kazimierzy Wielkiej, zaś metalowy krzyż powstał w wyniku recyklingu elementów pozyskanych z dawnego boiska szkolnego. Dwie figury klęczące u stóp Jezusa ufundował pochodzący z parafii gorzkowskiej ksiądz biskup Andrzej Wypych, ordynariusz diecezji chicagowskiej. Golgota jest usłana na całej powierzchni pnącymi, czerwonymi różami, które symbolizują krew Chrystusa. Biblijny obraz dopełniają zasadzone obok krzewy winorośli. Kolejna kwatera, to Grób Chrystusowy. Postać zmartwychwstałego Zbawiciela znajdująca się obok Grobu, ufundowana została przez księdza Janusza Mularza, proboszcza kazimierskiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

– Kwatera ta nie jest w pełni ukończona, aktualnie poszukujemy sponsorów na elementy brakujące do projektu – informuje kierowniczka placówki Agnieszka Kula-Kielian.

Następna część ogrodu poświęcona jest Zesłaniu Ducha Świętego. Na dwumetrowym postumencie umieszczona jest rzeźba symbolu Ducha Świętego – gołębicy. Rzeźbę ufundowała projektantka, pani profesor Zofia Włodarczyk. Przed postumentem znajduje się siedem kamieni z wyrytymi napisami darów Ducha Świętego: mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, pobożności i bojaźni bożej.

Kolejne symbole w biblijnym ogrodzie, to wykonane z żywego bukszpanu litery alfa i omega, symbolizujące początek i koniec. Tą samą techniką wykonany jest Chi Rho – najstarszy chrystogram używany przez chrześcijan, a także ryby – symbol Eucharystii. We wschodniej  części ogrodu znajduje się menora z bukszpanu – siedmioramienny świecznik symbolizujący światło i życie. Cały teren ogrodu obsadzony jest berberysami i zimowitami.

W zachodniej części ogrodu biblijnego wydzielone są niewielkie poletka, na których właśnie dojrzewają zboża występujące w Biblii. Między innymi jest tam pszenica, która wg Słowa Bożego ma wydać siedmiokrotny plon i rzeczywiście ma po 7 kłosów na jednej łodydze.

– W najbliższym czasie zamierzamy wzbogacić ogród o Górę Synaj. Jest już wykonany kopiec na którym umieszczone zostaną tablice Mojżesza z dziesięcioma przykazaniami bożymi – snuje plany Agnieszka Kula-Kielian.

– Duże wsparcie otrzymujemy od pana Jacka Łaty, właściciela kamieniołomu w Podłężu koło Pińczowa, który udostępnia nam nieodpłatnie kamienie do wykonania rzeźb, zaś transport tegoż kamienia zapewnia nam pan Zbigniew Frączek, właściciel kazimierskiego „Rolmetu” – dodaje.

Gorzkowski ogród biblijny współpracuje od pewnego czasu z podobnym – choć sporo starszym i bogatszym –  ogrodem w małopolskich Proszowicach. Wspólnie z kierownictwem tamtej placówki zamierzają zorganizować spotkanie  pracowników ogrodów tego typu z całej Polski, a jest ich ponad 10 – m. in. w Gdańsku, Chorzowie, Muszynie czy Puławach. Jeśli projekt zostanie zaakceptowany przez strony, takie spotkania byłyby znakomitą płaszczyzną do wymiany doświadczeń.