Menu

Andrzej Szczepanik – wicemistrz Europy w triathlonie mierzy jeszcze wyżej

Czerwiec 6, 2022 - - AKTUALNOŚCI, 06. Czerwiec 2022
Andrzej Szczepanik – wicemistrz Europy w triathlonie mierzy jeszcze wyżej

Z ostatniej chwili: Andrzej w swej kategorii wiekowej zajął 6. miejsce w Mistrzostwach Świata w duathlonie! Gratulujemy!

Dnia 31 stycznia 2022 r. z Biura Polskiego Związku Triathlonu, kazimierzanin Andrzej Szczepanik otrzymał wiadomość następującej treści:

„Dzień dobry. Dziękujemy za przesłanie wniosku o dziką kartę na Mistrzostwa Europy Aqe-Group, które odbędą się w dniach 27-29 maja 2022 roku w Olsztynie. Uprzejmie informujemy, że został Pan zakwalifikowany na Mistrzostwa Europy i tym samym dołączył do Reprezentacji Polski na te zawody. GRATULUJEMY!”

Kazimierski reprezentant Polski – rocznik 1952 – w tym roku startuje w grupie wiekowej 70+. Uprawiana przez Andrzeja Szczepanika od dwudziestu lat dziedzina sportu, to triathlon – dyscyplina, w której może w pełni wykorzystać swą wszechstronność, bowiem biega na długich dystansach, nieźle pływa, i z „szewską pasją” dosiada roweru. W  swej dotychczasowej kategorii wiekowej 65+ w triathlonie  osiągnął już wszystko na arenie krajowej – jest mistrzem Polski w tzw. IronMan-ie, który rozgrywany jest na 3800 m pływanie,180 km na rowerze i 42 km bieg. Na tym najtrudniejszym dystansie uzyskał łączny czas 12,5 godz., wyprzedzając następnego zawodnika w swoim przedziale wiekowym o 1,5 godziny!  W 2022 roku nadarzyła się okazja by Andrzej Szczepanik mógł zaistnieć na  europejskiej arenie, bowiem Polska została gospodarzem Mistrzostw Europy w triathlonie, które odbyły się w Olsztynie w dniach 27-29 maja br. Pan Andrzej wystartował w tych zawodach jako reprezentant Polski w kategorii wiekowej 70+.

– Nadszedł wreszcie długo wyczekiwany od chwili powołania, start w Mistrzostwach Europy. Do Olsztyna pojechałem trzy dni przed mistrzostwami by się zaaklimatyzować, poznać trasy pływania, biegu i rowerową. Pogoda niestety nie była najlepsza – było zimno – ledwo 12⁰C, do tego deszczowo i wietrznie. Na szczęście w niedzielę po południu przestało padać i ustał wiatr, który jest niebezpieczny szczególnie przy pływaniu (wysoka fala utrudnia oddychanie), ale także podczas jazdy rowerem po mokrej nawierzchni – wspomina przeciwności aury Andrzej Szczepanik.

Triathlon nie jest w Polsce popularną dyscypliną, wymaga bowiem wszechstronnych umiejętności i żelaznej kondycji. W Mistrzostwach Europy najmocniejsze ekipy wystawili Niemcy, Anglicy, Francuzi, Włosi i Hiszpanie. Wśród zawodów profesjonalistów, tzw. elicie, Polacy zajęli miejsca 16. i 22. Najlepsza z Polek uplasowała się na 22 pozycji. Tym większy jest sukces p. Andrzeja, który w swej kategorii wiekowej zdobył srebrny medal!

– Wystartowaliśmy w niedzielę o godz. 13. Przed nami 1,5 km pływania, potem szybka zmiana kombinezonów i 3 okrążenia po ok. 14 km. na rowerze i finał, czyli bieg terenowy 4 okrążenia po 2,5 km. Jest to tzw. dystans olimpijski. Po pływaniu byłem na 6. pozycji – pierwszy był Anglik. Na rowerze wyprzedziłem go i odrobiłem prawie całą stratę z pływania. Nie byłem jednak w stanie odrobić straty do Niemca i to on ostatecznie zdobył złoty medal Mistrzostw Europy. Anglik był trzeci. Kiedy dobiegałem do mety, usłyszałem głos spikera: „Brawo Andrzej, jesteś wicemistrzem Europy!” – relacjonuje Andrzej Szczepanik. – Wynik 2 godz. 51 minut nie jest może zadowalający, ale trzeba wziąć poprawkę na fatalne warunki pogodowe – dodaje.

Tydzień później Andrzej Szczepanik startował w Mistrzostwach Polski w Rzeszowie, gdzie w swojej kategorii 70+ był najlepszy. Natomiast w dniach 10-12 czerwca udaje się do Rumunii na … Mistrzostwa Świata w duathlonie! Jest to bieg 10 km., rower 40 km. i ponownie bieg 5 km. Wierzymy, że i tym razem pokaże klasę.

Te wszystkie sukcesy cieszą, ale i wymagają treningu oraz wiążą się ze sporymi wydatkami. Najlepszą bazę treningową udostępnia Andrzejowi Szczepanikowi w Kazimierzy Małej pan Zbigniew Frączek – prezes kazimierskiego Rolmetu. Tam właśnie są idealne warunki do kompleksowego treningu. Prezes Zbigniew Frączek jest też od lat hojnym sponsorem sukcesów sportowych  Andrzeja Szczepanika.