Menu

Pamiętają o powstańcach

Październik 29, 2021 - - AKTUALNOŚCI, 10. Październik 2021
Pamiętają o powstańcach

Na cmentarzu parafialnym w Kazimierzy Wielkiej spoczywa kilka pokoleń tych, którzy walczyli o Polskę Niepodległą. Są to powstańcy listopadowi 1830 – 1831, styczniowi 1863 – 1864, a także żołnierze obydwu wojen światowych, w tym również żołnierze narodowości węgierskiej z czasów I wojny światowej.

Jeden z najstarszych grobów żołnierskich pochodzi z 1881roku i umiejscowiony jest w sektorze C1, a charakterystyczną jego cechą są dwa dwuipółmetrowe metalowe krzyże, imitujące pień drzewa. Pomiędzy nimi, na środku cokołu znajduje się cudem uratowany i częściowo zrekonstruowany 140. letni, mocno uszkodzony żeliwny krzyż wraz z tablicami. W grobowcu spoczywają dwaj oficerowie Armii Królestwa Polskiego z 1831 roku – Józef Bogusławski i oficer Górski (imię nieznane) wraz z małżonką Józefą. Swym niepowtarzalnym charakterem pomnik wyróżnia się pośród innych żołnierskich grobów.

Grobowiec znajduje się pod stałą opieką starostwa powiatowego od jesieni 2014 roku. Starosta Kazimierski Jan Nowak zdecydował wówczas o odnowieniu grobowca i od tej pory, co roku w przeddzień Wszystkich Świętych, składane są tu kwiaty i zapalane znicze. W piątek, 29 października br. Starosta Jan Nowak, wicestarosta Michał Bucki i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kazimierskiego Marek Augustyn zapalili znicze i złożyli wiązankę biało-czerwonych róż w hołdzie poległym powstańcom.

Starosta Jan Nowak odwiedził także groby: Czesława Pawlika – właściciela firmy remontowo-budowlanej, która na zlecenie starostwa wykonywała remont i adaptację Regionalnej Placówki Opiekuńczo Terapeutycznej oraz Stefana Marca długoletniego prezesa Kazimierskiego Ośrodka Sportowego, zmarłych na Covid 19 w 2020 roku.