Menu

Pierwsze łopaty pod basen mineralny

Luty 14, 2020 - - AKTUALNOŚCI, 02. Luty 2020
Pierwsze łopaty pod basen mineralny

Prace przygotowawcze i demontaż grzewczych paneli solarnych wspomagających dotychczas ogrzewanie basenu Wodny Raj już mamy za sobą. Nadeszła więc pora na symboliczne rozpoczęcie budowy zewnętrznego basenu mineralnego, który stanie na miejscu paneli i stanowić będzie pierwszą w Kazimierzy Wielkiej inwestycję o charakterze zdrojowym. Całoroczny basen mineralny – jedyny taki w Polsce – posiadać będzie właściwości lecznicze, a zarazem termalne, bowiem dostarczana doń z odwiertu w Cudzynowicach woda zawiera duże ilości siarczków i ma temperaturę na wypływie ponad 29ºC. Dzięki zastosowaniu pomp ciepła zasilanych z ogniw fotowoltaicznych, temperaturę wody można będzie podnieść do żądanego poziomu.

Na miejscu przyszłego basenu pojawili się kazimierscy samorządowcy. Powiat Kazimierski reprezentowali m. in. starosta Jan Nowak, wicestarosta Michał Bucki, urzędujący członek Zarządu Zbigniew Jakubas, skarbnik Zbigniew Cichoń, przewodniczacy Rady Powiatu Jerzy Bojanowicz, wiceprzewodniczący Marek Augustyn oraz pracownicy Starostwa zajmujący się inwestycjami. Byli także: prezes KOS Robert Pleszyński i dyrektor ZSR w Cudzynowicach Jacek Nowak.

Gmina Kazimierza Wielka reprezentowana była przez burmistrza Adama Bodziocha, wiceburmistrza Łukasza Maderaka i skarbnika Agnieszkę Gaik. Obecni byli radni miejscy na czele z przewodniczącym Wacławem Piwudzkim i zastępcą Błażejem Materą.

Na znak dany przez włodarzy Gminy i Powiatu uczestnicy uroczystości ochoczo chwycili za szpadle i  nie bacząc na błoto przerzucili symbolicznie pierwsze „sztychy” ziemi, z którą później zmagać się będą koparki.

Następnie goście udali się na zorganizowany ad hoc briefing, na którym mogli dowiedzieć się więcej o tej dziewiczej dla Kazimierzy inwestycji uzdrowiskowej.

Starosta Jan Nowak podkreślał wzorcową wręcz współpracę wszystkich trzech szczebli samorządowych przy organizacji projektu. Wtórował mu burmistrz Adam Bodzioch, który stwierdził, że w żadnym roku w Kazimierzy nie prowadzono tylu prac inwestycyjnych. Dość powiedzieć, że inwestycje kazimierskie zamkną się w 2020 roku kwotą rzędu 80 mln. zł.! Głos zabierali też wykonawcy – firma SG Bud z Kielc – zapewniając, że budowa basenów jest ich specjalnością. Budowali m. in. obiekty w największym w Polsce i Europie Środkowej aquaparku w podwarszawskim Mszczonowie.