Menu

XIII Międzynarodowe Dni Kazimierzy Wielkiej – konferencja w KOK

Lipiec 20, 2019 - - AKTUALNOŚCI, 07. Lipiec 2019
XIII Międzynarodowe Dni Kazimierzy Wielkiej – konferencja w KOK

Tegoroczne XIII Międzynarodowe Dni Kazimierzy Wielkiej zbiegły się z obchodami 60. lecia nadania Kazimierzy praw miejskich. Zainaugurowała jubileusz konferencja, jaka odbyła się w Kazimierskim Ośrodku Kultury w godzinach południowych. Gości i mieszkańców powitał burmistrz Adam Bodzioch, po czym zebrani z dużym zainteresowaniem wysłuchali dwóch wykładów ściśle powiązanych tematycznie z Kazimierzą Wielką i jej bogatą historią. Pierwszy wykład prof. Stanisława Wiecha nosił tytuł „60. lecie Miasta Kazimierza Wielka wpisuje się w 100. lecie niepodległości”, zaś drugi – dr. Krzysztofa Tuni – „Najważniejsze odkrycia archeologiczne na ziemi kazimierskiej”.

Następnie głos zabierali zaproszeni goście składając gratulacje na ręce burmistrza Bodziocha i wręczając kwiaty i upominki. Starosta Jan Nowak w asyście przewodniczącego Rady Powiatu Jerzego Bojanowicza i swego zastępcy Michała Buckiego podkreślił bardzo dobrą, wręcz wzorcową współpracę samorządów powiatowego i gminnego, co owocuje wspólnymi inwestycjami na potrzeby miejscowego społeczeństwa. Przez scenę przewinęły się delegacje Skarżyska Kamiennej w osobach Pań dyrektorek: Domu Kultury i Uniwersytetu III Wieku, Proszowic w osobie burmistrza Grzegorza Cichego, na sali byli też goście z Ukrainy i Niemiec.

Po części oficjalnej na scenie zaprezentowali się krakowscy wykonawcy – wokalistka Agnieszka Roznerówna i akompaniator oraz autor muzyki Edward Zawiliński, pochodzący z Kazimierzy Wielkiej, prywatnie małżonek pani Agnieszki. Wykonali kilkanaście piosenek o zabarwieniu kabaretowym, wprawiając w znakomity humor  uczestników konferencji.

Było też coś dla ciała – piękny i smaczny tort oraz inne słodkości ze szwedzkiego stołu w sali kameralnej. W holu KOK można było oglądać dwie okolicznościowe wystawy: „Kazimierza dawniej i dziś” oraz „Pałac Lacon – początki XX wieku”.

Każdy z uczestników konferencji otrzymał wydany przez UMiG okolicznościowy album „Kazimierza Wielka – 60 lat Miasta – 1959-2019” (ok. 120 stron i 200 zdjęć autorstwa Zdzisława Pilarskiego).

Relacja z Dni na stadionie Sparty – w następnym artykule