Menu

27 Finał WOŚP z rekordem – 45 tys. 307 zł !

Styczeń 13, 2019 - - AKTUALNOŚCI, 01. Styczeń 2019
27 Finał WOŚP z rekordem – 45 tys. 307 zł !

„Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha” – to hasło przyświecało 27. Finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W niedzielę, 13 stycznia 2019 roku Kazimierza Wielka również zagrała z Fundacją Jurka Owsiaka. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał Burmistrz MiG Adam Bodzioch. Orkiestrowy sztab, który został utworzony w Kazimierskim Ośrodku Kultury, a jego szefem był dyrektor Czesław Kowalski, w tym roku zebrał rekordową kwotę 45 307 złotych. Tak imponujący wynik, wyższy od ubiegłorocznego o ponad pięć tysięcy złotych, to zasługa tych wszystkich mieszkańców gminy i powiatu o gorących sercach, którzy grali razem z nami i wsparli WOŚP. Orkiestrową pulę pieniędzy zasiliła wspólna wpłata – przekazana do sztabu przez przewodniczącego Rady Powiatu Kazimierskiego Jerzego Bojanowicza – zebrana przez pracowników: Starostwa Powiatowego, Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół oraz Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Ponadto, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Słonowicach w darze dla WOŚP przekazały cały dochód ze sprzedaży wybornych ciast i pysznych babeczek z serduszkiem domowego wypieku, które podczas niedzielnego Finału serwowały w holu Kazimierskiego Ośrodka Kultury.

Jak co roku, największą rolę w dniu Finału odegrali wolontariusze. Nie bacząc na kapryśną pogodę, od rana do zmroku pieniądze na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych zbierało 102 wolontariuszy pod opieką swoich nauczycieli i rodziców. Wśród wolontariuszy dominowali uczniowie szkół podstawowych,  gimnazjalnych i średnich. Kwestowały także harcerki z „Żywiołów”, dziewczęta z KOK, Wolna Grupa Motocyklowa „Sfora” z Kazimierzy Wielkiej i Pałac „Lacon”. W szkolnej stołówce „trójki” na młodych kwestarzy i ich opiekunów czekały gorące napoje i słodkie bułeczki. W czasie przerw w kwestowaniu mogli oni tu odpocząć, rozgrzać się i zjeść pyszny bigos, tradycyjnie przyrządzony przez panie z przedszkola „Parkowe Skrzaty”. Fundatorami posiłków byli sponsorzy, w tym …także z woj. małopolskiego.

W historię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wpisał się tradycyjny „Koncert z serduszkiem” w Kazimierskim Ośrodku Kultury. W ponad sześciogodzinnym, istnym maratonie artystycznym wystąpiło blisko pół tysiąca wykonawców – od maluchów, po seniorów. Między występami artystycznymi odbywały się licytacje gadżetów od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz przedmiotów ofiarowanych przez darczyńców. Imprezę poprowadził szef sztabu Czesław Kowalski – dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury, w duecie z maturzystką z LO – Gabrielą Leśniak. W repertuarze koncertu znalazły się m.in.: wiersze, piosenki, utwory na ludową nutę i w wydaniu kabaretowym, widowiskowe pokazy taneczne oraz pokaz mody europejskiej na wesoło. Największym hitem aukcji, który uzyskał najwyższą kwotę wśród 55 wystawionych gadżetów, był półmetrowy statek wykonany z wikliny papierowej przez podopiecznych  Regionalnej Placówki Opiekuńczo – Terapeutycznej w Kazimierzy Wielkiej: Martę Grochowską, Angelikę Bober i Patryka Grochowskiego. To misternie wykonane, artystyczne dzieło za 320 złotych zakupił Dawid Piwowarczyk z Odonowa.

27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończył happening pn. „Światełko do Nieba”. Sprzed budynku Kazimierskiego Ośrodka Kultury harcerze z 28. Drużyny „Żywioły” przy aplauzie publiczności wysłali w stronę nieba światełko w postaci dziesiątek białych, podświetlanych LED-ami balonów, z czerwonym sercem.

Więcej informacji na www.kokkw.pl