Menu

SSP Wielgus otrzymała imię ks. kan. Andrzeja Biernackiego

Listopad 8, 2018 - - AKTUALNOŚCI, 11. Listopad 2018
SSP Wielgus otrzymała imię ks. kan. Andrzeja Biernackiego

Ks. kan. Andrzej Biernacki urodził się w 1932 roku w Chrząstowie koło Koniecpola. Święcenia kapłańskie przyjął w 1957 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Przed rozpoczęciem posługi w Gorzkowie pracował m. in. w Bukownie, w Domu Księży Emerytów i kieleckiej parafii Chrystusa Króla. Od 2008 r. przebywał na emeryturze w Domu Księży Emerytów. Zmarł po długiej chorobie 11 listopada 2013 r. w wieku 81 lat. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Gorzkowie.

Tam też, 8 listopada przy Jego grobie rozpoczęła się uroczystość nadania imienia ks. Andrzeja Biernackiego Samorządowej Szkole Podstawowej w Wielgusie. Na cmentarzu, pod przewodnictwem ks. biskupa Andrzeja Kalety modliliśmy się, a obecny proboszcz, ks. dziekan Sławomir Sarek wspominał Zmarłego. Delegacje samorządów, członkowie dawnego zespołu „Gorzkowianie”, nauczyciele, parafianie, złożyli na grobowcu księży kwiaty i zapalili znicze. Po modlitwie, w kościele pw. Św. Małgorzaty Męczennicy w Gorzkowie odprawiona została uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem ks. biskupa Andrzeja Kalety, w piątą rocznicę śmierci ks. Andrzeja Biernackiego i w intencji nadania Jego imienia Samorządowej Szkole Podstawowej w Wielgusie. W homilii ks. biskup przedstawił sylwetkę ks. Biernackiego – wieloletniego proboszcza, społecznika i mecenasa kultury. Podkreślił,  jak ważną był On postacią dla lokalnego środowiska, co zostało docenione przez władze samorządowe, szkolne i samą społeczność lokalną, poprzez powołanie ks. Biernackiego na Patrona szkoły. W Mszy Św. uczestniczyło kilkunastu księży z diecezji kieleckiej oraz zaproszeni goście i liczne rzesze parafian.

Część oficjalna miała miejsce w sali gimnastycznej SSP w Wielgusie, gdzie włodarze miasta i gminy odczytali i przekazali na ręce p. dyrektor szkoły akt nadania imienia. W wystąpieniach wspominano Patrona, który – jak mówił Starosta Powiatu Kazimierskiego Jan Nowak – „rozsławił kazimierską ziemię od Kijowa po Paryż”. Z kolei dyrektor szkoły p. Elżbieta Wojtasik podkreślała zaangażowanie Patrona w budowę nowego budynku szkoły, która rok temu obchodziła swe 20-lecie i z tej okazji w holu obiektu wmurowana została tablica pamiątkowa, poświęcona ks. Andrzejowi. Całą uroczystość uświetniała orkiestra dęta im. ks. Biernackiego pod batutą Józefa Janaszka oraz reaktywowany ad hoc – choć w mocno okrojonym składzie – zespół „Gorzkowianie”, którego początki sięgają 1996 roku. Sama szkoła przygotowała bogaty program artystyczny, klimatem nawiązujący do okresu świetności „Gorzkowian”. Były więc tańce – polonez i trojak, oraz wiele piosenek ludowych. Bardzo dobrze zaprezentował się 30. osobowy chór szkolny pod batutą Grzegorza Krawczuka. Przybyli też z minirecitalem wieloletni współpracownicy – przyjaciele ks. Andrzeja z Opery Śląskiej w Bytomiu: Mariola Płazak-Ścibich sopranistka i pianistka Wanda Kołodziejczyk, a także solista Chóru Pochodnia z Częstochowy – tenor Zbigniew Rogoziński. Entuzjastycznie przyjęto „starą gwardię” Gorzkowian, wzmocnioną chórem seniorów z KOK, którzy na zakończenie 4-godzinnej uroczystości wykonali hity zespołu: m. in. suitę lubelską i gorzkowskiego koguta.