Menu

Kwiaty na grobach powstańców listopadowych

Październik 31, 2018 - - AKTUALNOŚCI, 10. Październik 2018
Kwiaty na grobach powstańców listopadowych

Niemal na każdym polskim cmentarzu znajdują się historyczne żołnierskie groby. Spoczywają w nich powstańcy listopadowi, styczniowi, a także żołnierze różnych narodowości, polegli w obydwu wojnach światowych.

Jeden z najstarszych grobów żołnierskich na kazimierskim cmentarzu pochodzi z 1881 roku i umiejscowiony jest w sektorze C, a charakterystyczną jego cechą są dwa ponad dwumetrowe, metalowe krzyże, imitujące pnie drzew. Pomiędzy krzyżami, na środku cokołu znajduje się cudem uratowany i częściowo zrekonstruowany 130-letni, mocno uszkodzony żeliwny krzyż wraz z tablicami. W grobowcu spoczywają – jak można doczytać z tablic – dwaj oficerowie Armii Królestwa Polskiego z 1831 roku i małżonka jednego z nich.

Grobowiec ten od 2014 roku znajduje się pod stałą opieką kazimierskiego starostwa powiatowego. W tym roku odmalowany został cokół, elementy grobowca zostały odświeżone, podkreślając jego niepowtarzalną, oryginalną sylwetkę. Tradycyjnie, w przeddzień Wszystkich Świętych, włodarze Powiatu Kazimierskiego: Starosta Jan Nowak, Wicestarosta Michał Bucki i Przewodniczący Rady Powiatu Kazimierskiego Marek Augustyn odwiedzają powstańczy grób i składają kwiaty. 31 października br. złożyli kwiaty i zapalili czerwone znicze, które w zestawieniu z białymi chryzantemami stworzyły symboliczną flagę narodową, nawiązującą do obchodzonej w tym roku 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Włodarze powiatu udali się następnie pod pomnik – popiersie trzykrotnego premiera okresu międzywojennego, posła na Sejm, wybitnego działacza ludowego Wincentego Witosa, gdzie złożyli wiązankę biało-czerwonych kwiatów i zapalili znicze. Godzi się przypomnieć, że uroczyste odsłonięcie popiersia miało miejsce 20 maja br. podczas wojewódzkich obchodów Święta Ludowego w Kazimierzy Wielkiej. 31 października mijają właśnie 73 lata od śmierci premiera Witosa, którego zasługi dla ugruntowania odzyskanej w 1918 roku niepodległości są niepodważalne.