Menu

VI Kazimierski Bieg Szlakiem Megalitów – 30 września

Wrzesień 30, 2018 - - AKTUALNOŚCI, 09. Wrzesień 2018
VI Kazimierski Bieg Szlakiem Megalitów – 30 września

Już po raz szósty Kazimierski Ośrodek Sportowy zorganizował w ostatnią niedzielę września Kazimierski Bieg Szlakiem Megalitów. W tegorocznym  Biegu uczestniczyło ponad 140 osób w pełnym przekroju wiekowym: od przedszkola do… seniora. Główny wyścig, na dystansie 10 kilometrów, wygrał ze znakomitym wynikiem 33 min. 28,77 sec. Damian Sator z Buska-Zdroju, ustanawiając nowy rekord na tej trudnej, bo biegnącej ulicami, parkiem, ale i wertepami, trasie. Na drugim miejscu uplasował się Michał Karasiński z Ostrowca Świętokrzyskiego, zaś trzeci był Michał Tytko z Kazimierzy Wielkiej. Należy dodać, że zwycięzca głównego biegu jest młodzieżowym mistrzem Polski w biegach górskich. Wśród Pań bezkonkurencyjna okazała się również buszczanka, Anna Żółtak.

VI Bieg, w samo południe rozpoczęła dwudziestka maluchów w wieku przedszkolnym. Dopingowane przez całe rodziny przedszkolaki płci obojga przebiegły jak burza swój 200-metrowy dystans i w nagrodę otrzymały słodycze i swe pierwsze, prawdziwe medale za zwycięstwo – organizatorzy i sędziowie postanowili bowiem przyznać wszystkim zawodnikom pierwsze miejsca ex aequo. Kolejne biegi, coraz dłuższe dystanse i kolejne dekoracje na podium: bieg dla uczniów klas I-III szkół podstawowych wygrali Anna Galbas i Wiktor Wiertek, w kategorii klas IV-VI – Milena Woś i Daniel Rak, zaś w klasach VII-VIII – Wiktoria Siwiec i Mateusz Zimnicki. Puchary, medale oraz nagrody rzeczowe wręczali najlepszym zawodnikom kazimierscy samorządowcy oraz dr Krzysztof Tunia z Krakowa – archeolog, odkrywca słynnych podkazimierskich megalitów.

Tuż przed głównym biegiem dr Krzysztof Tunia przedstawił pokrótce biegaczom i kibicom historię megalitów podkreślając, jak ważną rolę odgrywa promocja tego niezwykłego znaleziska. – To nasz archeologiczny skarb. Kazimierskie grobowce mają grubo ponad 5 tysięcy lat i są nawet starsze niż piramidy egipskie – przypomniał dr Tunia.

W szóstej edycji Megalitów startowali zawodnicy m. in. z Warszawy, Krakowa, Proszowic, Olkusza, Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Rudnika, Buska-Zdroju i liczna grupa, zwłaszcza najmłodszych, z Kazimierzy Wielkiej i okolic.

Duszą Biegu od 6 lat jest Robert Pleszyński wiceprezes KOS i szef pływalni Wodny Raj, główny organizator, prowadzący sprawnie niedzielne zawody. Do wysokiego poziomu imprezy dostroiła się także aura – było słonecznie i dość ciepło jak na przełom września i października.