Menu

700 lat Donos – gala finałowa

Lipiec 1, 2018 - - AKTUALNOŚCI, 07. Lipiec 2018
700 lat Donos – gala finałowa

30 czerwca 2018r. zapisze się w historii Donos jako wielkie święto wsi. Mszą św. odprawioną przez ks. proboszcza Janusza Mularza w intencji wszystkich zmarłych  i żyjących mieszkańców Donos rozpoczęły się uroczystości jubileuszowe 7 wieków istnienia wsi obchodzone w 100-lecie Niepodległej Polski. Prowadzący galę finałową  p. Anna Drabik- przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Obchodów 700-lecia wsi Donosy i jej zastępca, p. Zbigniew Kołton, powitali znakomitych Gości: przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz licznie zgromadzoną publiczność.

Następnie, po wprowadzeniu na scenę pocztu ze sztandarem Gminy oraz odśpiewaniu Hymnu Narodowego,  odbyła się ceremonia odsłonięcia tablicy upamiętniającej to doniosłe dla Donos wydarzenie oraz  poświęcenie dwóch kamieni: na jednym znajduje się wspomniana tablica, na drugiej  inskrypcja z napisem 1050 rocznica Chrztu Polski.

Przecięcia wstęgi dokonali: Wiceprzewodniczący Świętokrzyskiego Sejmiku Samorządowego Tadeusz Kowalczyk, Starosta Kazimierski Jan Nowak, Burmistrz MiG Kazimierza Wielka Adam Bodzioch i  Przewodniczący Rady Miejskiej w Kazimierzy Wielkiej, p. Janusz Wątek. Donosy reprezentował sołtys Kazimierz Nocoń, który następnie w asyście dwóch mieszkanek wsi złożył pod tablicą kwiaty.

Jako pierwszy zabrał głos gospodarz Gminy, burmistrz Adam Bodzioch. Zwrócił uwagę na swoisty „fenomen Donos” – wsi, której mieszkańcy wykazują  niezwykłą aktywność w różnych obszarach życia społecznego. Wręczył na ręce sołtysa pamiątkowy grawer z gratulacjami i życzeniami  pomyślnego rozwoju dla miejscowej społeczności. Chęć działania na rzecz swojego środowiska jako cechę charakterystyczną donosan wskazał w swoim przemówieniu także Starosta Kazimierski, natomiast p. Tadeusz Kowalczyk, który przemawiał w imieniu marszałka woj. świętokrzyskiego, p. Adama Jarubasa, zwrócił uwagę na znaczenie rocznic  w życiu lokalnych społeczności.

List od wojewody świętokrzyskiego, p. Agaty Wojtyszek, odczytał kierownik ARiMR-u w Kazimierzy Wielkiej, p. Janusz Skoczek.

Kilka zdań na temat KGW „Donoskie Gosposie” skierowała do słuchaczy przewodnicząca Koła, p. Bożena Malara. Życzyła wszystkim zebranym udanego świętowania i zapewniała o gościnności gospodarzy.

Miłym akcentem było wystąpienie p. Agnieszki Kilian-Kula, kierownika Domu Seniora w Gorzkowie, która  przy tak doniosłej okazji  podziękowała p. Z. Kołtonowi za dostrzeganie potrzeb ludzi nie tylko ze swojej wsi.

Prowadzący galę odczytali długą listę sponsorów, dzięki którym uroczystość mogła mieć tak bogatą oprawę.

Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna, w której wystąpiła liczna grupa mieszkańców Donos, reprezentujących różne pokolenia. W piosenkach, wierszach i tańcach nawiązali do tradycji świętokrzyskiej i krakowskiej, odwołali się do tradycji ziemiańskiej i chłopskiej, a nieco sparafrazowanymi słowami piosenki Ireny Santor „Powrócisz tu” zwrócili się do byłych mieszkańców Donos, którzy z okazji jubileuszu tłumnie odwiedzili rodzinną wieś. Spektakl (opracowany przez Jadwigę Zieleniewską) rozpoczął się skocznym oberkiem w wykonaniu przedszkolnych dzieci (pod kierunkiem Anny Fijałkowskiej), a zakończył polonezem odtańczonym w rytm znanej pieśni „Piękna nasza Polska cała”, której nieco zmienione słowa pięknie odśpiewały „Donoskie Gosposie”.  Tańce (krakowiak i polonez) ćwiczyła z występującymi najpierw p. Aleksandra Piątek ze Szkoły Tańca STEP, a  do finału przygotowała ich p. Magdalena Bucka, nauczycielka  w LO w Kazimierzy Wielkiej.                          W piosence folklorystycznej akompaniował  na harmonii p. Stefan Jedynak z Chóru Seniorów KOK,  w pieśni patriotycznej wystąpiła p. Beata Niebylicka, nauczycielka kazimierskiego Liceum, a całość muzycznie opracował p. Ireneusz Górski. Gościnnie wystąpiło kilka utalentowanych młodych osób z sąsiednich miejscowości. Podkreślić należy obecność na obchodach i czynne muzyczne wspieranie Jubileuszu przez Orkiestrę Dętą OSP w Zięblicach, którą od wielu lat dyryguje kapelmistrz Zbigniew Janik, znany kazimierski nauczyciel muzyki.

Na scenę wyszły także panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Głuchowa i Słonowic, a Koło z  Chruszczyny Wielkiej przygotowało stoisko z różnymi smakołykami. Wszystkie zaprzyjaźnione Koła przybyły z prezentami, a jednym z nich był pięknie udekorowany białymi i czerwonymi różami tort.

Grupa taneczna Studio PROFITNESS z Proszowic zaprezentowała dynamiczny układ taneczny, ładnie zaśpiewali wokaliści amatorzy.

Wieczorem zebrani uczestniczyli w koncercie zespołu „Dystans”, a potem, do świtu,  bawili się przy muzyce zespołu „Balans”.

Gospodarze serwowali podczas całej imprezy smaczne wędliny i różnego rodzaju ciasta, posilali nieco zmarzniętych uczestników uroczystości gorącym bigosem i kiełbaskami z grilla, działał dobrze zaopatrzony bufet GS-u, a dzieci częstowały się popcornem, watą cukrową i lodami.

Nawet trochę kapryśna pogoda nie zepsuła Donosom ich Święta.

Tekst Jadwiga Zieleniewska